Wydział Biologii UW, Warszawa

Opis projektu
Program
Galeria zdjęć
Zgłoszenia i rezerwacje
Z ostatniej chwili...
Do pobrania
Kontakt
Strona Wydziału
Dojazd
program

PROGRAM szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

10:00-16:00

18 maja 2021 DZIEŃ FASCYNUJĄCEGO ŚWIATA ROŚLIN NA ŻYWO!

Zapraszamy na wykłady i pokazy na żywo! Po prostu roślinną ucztę!!

I to ucztę prawie dosłowną. Będzie o tym co my, ludzie, jemy, o tym jak jedzą rośliny (okazuje się, że niektóre rośliny nie pogardzą krwistym befsztykiem z muchy!), 😉 i jak z kolei rośliny są zjadane.. (Proponujemy mieć pod ręką ulubioną przekąskę - przy oglądaniu naszych wykładów można zgłodnieć!) 😃

Ale to nie wszystko - po przystawkach zajmiemy się rozważaniami filozoficznymi (czy rośliny mają pamięć?), przejdziemy się po ogrodzie i poszukamy skromnych mchów, a na koniec spaceru, w naszym Ogrodzie Botanicznym popatrzymy na piękne kwiaty!

https://www.facebook.com/FascynujacySwiatRoslin/live/

0-100

Bez ograniczeń

Nie

10:15-10:25

18 maja 2021 Powitanie przez Zespół Dziekański Wydziału Biologii

Prowadzą: prof. dr hab. Krzysztof Spalik, Dziekan WB oraz dr hab. Magdalena Markowska, prodziekan ds. studenckich

0-100

Bez ograniczeń

Nie

10:30-11:00

18 maja 2021 Smutek tropików: Co powinniśmy wiedzieć o uprawach palmy olejowej?

Prowadzi: dr Monika Mętrak

Olejowiec gwinejski, popularnie zwany plamą olejową, to najbardziej wydajna spośród wszystkich wykorzystywanych obecnie roślin oleistych. Niestety może być uprawiany wyłącznie na terenach wokół równika, czyli tam, gdzie występują pierwotne lasy deszczowe. Dowiedz się, czy możemy pozyskiwać olej, ograniczając przy tym wylesianie, oraz czy nasze wybory konsumenckie mają znaczenie.

0-100

Bez ograniczeń

11:00-11:30

18 maja 2021 Jasna strona fotosyntezy, czyli historia o tym, jak rośliny robią energię ze Słońca

Prowadzi: Mgr Małgorzata Krysiak

Faza jasna fotosyntezy obejmuje przemianę energii słonecznej w chemiczną. Czy wiesz, jak to się dzieje? Czy taka energia może być magazynowana? Co się dzieje, gdy wytworzonej energii jest w roślinie za dużo? Na wykładzie z pogranicza biologii, chemii i fizyki poznasz odpowiedzi na te pytania oraz usłyszysz o sztuczkach, jakie stosują rośliny, aby dostosować fotosyntezę do zmiennych warunków środowiskowych.

0-100

Bez ograniczeń

11:30-12:00

18 maja 2021 Z lupą w ogrodzie, czyli mchy wokół na

Prowadzi: Marcin Mazurkiewicz

Mchy są niepozorną grupą roślin, występującą na całej kuli ziemskiej. Możemy je znaleźć także w naszym najbliższym otoczeniu. Jak je odnaleźć? Czy stanowią zagrożenia dla naszego ogrodu? Czy możemy wykorzystać ich obecność? Zapraszam na spotkanie, na którym odpowiemy sobie na te i inne pytania. Porozmawiamy o różnorodności otaczających nas mchów i o tym jaką rolę pełnią w przyrodzie.

0-100

Bez ograniczeń

12:00-12:30

18 maja 2021 Czy rośliny mają pamięć?

Prowadzi: dr Rafał Archacki

Z uwagi na osiadły tryb życia, rośliny muszą nieustannie dostosowywać się do zmian temperatury, natężenia światła, okresów suszy, czy występowania pór roku. Mimo braku układu nerwowego, rośliny potrafią „zapamiętać” bodźce z jakimi miały styczność i dzięki temu przygotować się lepiej na ich ponowne pojawienie. Na wykładzie zostaną przedstawione przykłady występowania oraz podłoże genetyczne tego rodzaju pamięci.

0-100

Bez ograniczeń

Nie

12:30-13:00

18 maja 2021 Zdrowe, smaczne i pożywne? Rośliny jako pokarm dla zwierząt

Prowadzi: dr hab. Magdalena Markowska

Podczas krótkiego wykładu przedstawię jaką wartość odżywczą mają rośliny dla zwierząt, zastanowimy się czy są rośliny mniej i bardziej smaczne, a także jak zwierzęta radzą sobie z występującymi w roślinach związkami potencjalnie szkodliwymi. Wyjaśnię czy roślinożerność jest rozpowszechniona w świecie zwierząt.

0-100

Bez ograniczeń

13:00-14:00

18 maja 2021 Rośliny mięsożerne

Prowadzi: mgr Joanna Bogdanowicz

Dlaczego rośliny wyspecjalizowały się w wabieniu i trawieniu zwierząt? Podczas konsultacji będzie można poznać ciekawe przystosowania roślin mięsożernych, w także wymagania co do uprawy tych roślin w warunkach amatorskich.

Link: https://www.facebook.com/events/178180517534552/?ref=newsfeed

0-100

Transmisja z Ogrodu Botanicznego UW

Bez ograniczeń

Nie

14:00-15:00

18 maja 2021 Roślinne królowe jednego lata

Prowadzi: Dorota Szubierajska

Królowe jednego lata kwitną, pachną, zdobiąc balkony i ogrodowe rabaty. Doskonale nadają się do uprawy w donicach i nie trzeba ich przechowywać przez zimę. Za nami “Zimna Zośka”, nadszedł więc czas sadzenia roślin nie zimujących w gruncie na zewnątrz. Podczas konsultacji pomożemy Wam wybrać gatunki długo kwitnące oraz powtarzające kwitnienie, które zapewnią niezmiennie piękną dekorację przez kilka najbliższych miesięcy.

Link: https://www.facebook.com/events/540691053983998/?ref=newsfeed

0-100

Transmisja z Ogrodu Botanicznego UW

Bez ograniczeń

Nie

16:00-17:00

18 maja 2021 Jak rozpocząć przygodę z fiołkiem afrykańskim?

Prowadzą: Dorota Szubierajska, Ilona Siejda, Monika Gawieńczyk

Podczas konsultacji dowiemy się, od czego i jak zacząć kolekcjonowanie niezwykle wdzięcznych roślin, którymi są fiołki afrykańskie. Poznamy również szczegóły zbliżającej się VI Kolekcjonerskiej Wystawy Fiołków Afrykańskich w Ogrodzie Botanicznym UW.

Link: https://www.facebook.com/events/182443343762508/?ref=newsfeed

0-100

Transmisja z Ogrodu Botanicznego UW

Bez ograniczeń

Nie

 Ogłoszenie


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

06:00-23:55

Zapraszamy na YouTube 18 - 23 maja 2021!

Na naszym wydziałowym kanale wykłady, pokazy i warsztaty do wyboru i koloru! O truciznach i o smacznych kwiatach, tłustym szpinaku i bakteriach na roślinach..

Link: https://www.youtube.com/channel/UC-Hq8Nk5QZ-kGuQOQupleBw

0-100

Bez ograniczeń

Nie

 Prelekcja online


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

19:15-21:15

19 maja 2021 Stawonożna deweloperka, czyli w jakich roślinach żyją owady

Prowadzi: Kamil Kisło i Koło Naukowe UW Pan(i) Arthropoda

Rośliny kojarzą się nam wszystkim z drzewami, kwiatami i doniczkami na parapetach. A co, jeśli okaże się, że są również świetnym środowiskiem do zamieszkania? Dla ludzi może być to lekko szokujące, ale owady (i inne stworzenia należące do grupy stawonogów) zdążyły się już do tego przyzwyczaić. Warto wspomnieć również o fakcie, że nasi wielonożni przyjaciele są bardzo kreatywni, jeśli chodzi o wykorzystanie materiału roślinnego i przystosowywania osobliwych wnętrz do własnych potrzeb.

Pan(i) Arthropoda UW zaprasza na wykład, w trakcie którego przedstawimy kilka przykładów roślin, które są domami dla stawonogów.
Link FB: https://www.facebook.com/events/246974987175989/?ref=newsfeed

0-100

Bez ograniczeń

Nie

 Wykłady


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

06:00-23:55

18 - 23 maja 2021 YouTube Jak bakterie wpływają na życie roślin?

Prowadzi: Katarzyna Bujak

Podczas wykładu opowiem o infekcjach bakteryjnych, z jakimi borykają się rośliny, a także o bakteriach żyjących w symbiozie z roślinami. Wytłumaczę również, jaką rolę odegrały bakterie w ewolucji roślin i nabyciu przez rośliny zdolności do prowadzenia procesu fotosyntezy.

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:55

18 - 23 maja 2021 YouTube Rola roślin w pochłanianiu zanieczyszczeń - fitoremediacja powietrza w pomieszczeniach

Prowadzi: Dr inż. Beata Bakera

Ludzie przekonani o swym bezpieczeństwie wewnątrz pomieszczeń często narażają się na znacznie groźniejsze zanieczyszczenia niż te z zewnątrz. O poziomie zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach decydują: występujące w nich źródła zanieczyszczeń, rodzaje substancji w nich występujące i ich stężenie, czynności w nich zachodzące, jak również środowisko zewnętrzne. Jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń warunkuje zdrowie oraz dobre samopoczucie człowieka, zanieczyszczone powietrze może prowadzić do wielorakich problemów zdrowotnych. Odpowiedzią jest fitoremediacja, metoda polegająca na usuwaniu bądź detoksyfikacji szkodliwych dla człowieka i środowiska zanieczyszczeń nieorganicznych, organicznych i pyłów zawieszonych przy użyciu roślin.

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:00

18 - 23 maja 2021 YouTube Rośliny w innym świetle

Prowadzą: Dr Radosław Mazur, mgr Małgorzata Krysiak

Czy wiedzieliście, że rośliny emitują światło? Chcecie się dowiedzieć dlaczego? Opowiemy wam o fluorescencji barwników chlorofilu i pokażemy ją na żywo. Dowiecie się również jak można wykorzystać to zjawisko w badaniach nad fizjologią roślin.

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:55

18 - 23 maja 2021 YouTube Taki zdrowy, a jednak „tłusty” – skrywane tajemnice szpinaku

Prowadzą: Mgr Anna Węgrzyn, mgr Magdalena Łazicka, mgr Joanna Wójtowicz

Tajemnice kryją się wszędzie, jednak kto szukałby ich w niewinnym składniku niejednego smoothie? Szpinak ma to do siebie, że skrywa swoje nieznane oblicze pod niewinną zieloną powłoką głównego barwnika fotosyntetycznego - chlorofilu. Dlatego wyruszymy razem na poszukiwanie tłuszczu w jednym z warzyw będącym zmorą dzieciństwa – szpinaku. Sprawdzimy w tym celu błony lipidowe chloroplastów, bez których proces fotosyntezy nie byłby możliwy, przeczeszemy niejeden związany w tych błonach barwnik i spróbujemy rozeznać się w lipidowym obliczu zielonego warzywa. Zapraszamy na nasz warsztat, który pokaże barwną podróż przez uzyskiwanie i rozdzielanie lipidów.

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:55

18 - 23 maja 2021 YouTube „Na górze róże, na dole fiołki..” – bukiet dla smaku, zdrowia i urody

Prowadzą: Dr hab Anna Szakiel, prof. ucz.

Kwiaty zawsze zachwycały barwami, kształtami i zapachami. Czy oprócz barwników i olejków eterycznych zawierają inne wartościowe substancje? Wykład obejmie rozważania o wykorzystaniu kwiatów w kuchni, ziołolecznictwie i kosmetykach.

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:55

18 - 23 maja 2021 YouTube Czy badyl to? Zwierzęta w przebraniu za roślinę

Prowadzi: Dr Barbara Pietrzak

Motylem nie jestem, wyglądam jak krzak, pachnę gałęziami. Będzie o tym, jak zwierzęta oszukują różne zmysły drapieżców. I o tym, czy ślimak wyglądający jak liść sałaty funkcjonuje jak sałata...

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:55

18 - 23 maja 2021 YouTube Uciekające badyle. Co strach przed drapieżcą robi z zieloną ofiarą?

Prowadzi: Dr Barbara Pietrzak

Podwodny krajobraz strachu przed roślinożercami jest cichy, ale najeżony kolcami i pełen przeróżnych wydzielin... Kto się odważy zanurzyć?

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:55

18 - 23 maja 2021 YouTube O pięknych roślinach kobiecą ręką przedstawianych - od Marii Sybilli Merian do współczesności

Prowadzi: Dr Magdalena Sobolewska

Kobiety miały wielki wkład w rozwój sztuki ilustrowania różnorodności roślin. Na wykładzie poznamy stosowane przez nie zróżnicowane techniki, a także doskonałe efekty ich pracowitości. Naszą opowieść rozpoczniemy od szczegółowych, dokumentacyjnych litografii wykonywanych przez Marię Sibyllę Merian w XVII wieku, spojrzymy także na pierwsze cyjanotypie glonów, które w początku XIX wieku wykonywała Anna Atkins. Zachwycimy się także artystycznymi fotografiami roślin, które powstają współcześnie. Serdecznie zapraszam do pięknego świata ilustracji botanicznych!

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:55

18 - 23 maja 2021 YouTube Czy roślinom możemy pobrać odciski palców? - metoda tissue printing

Prowadzą: Dr Katarzyna Gieczewska, mgr Joanna Wójtowicz

Czy rośliny też mają odciski palców? Czy zwykły odcisk przekroju rośliny może się do czegoś naukowcom przydać? Czego w takim odcisku możemy się doszukać?

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:55

18 - 23 maja 2021 YouTube Agatha Christie i jej zabójczy zielnik

Prowadzi: Aleksandra Naziębło

Strychnina, morfina, cyjanek – to tylko niektóre z palety trucizn, które znajdziemy w powieściach Agathy Christie. Swoją wiedzę w dziedzinie farmakologii i toksykologii pisarka zawdzięczała pracy w szpitalnej aptece podczas obu światowych wojen. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmują trucizny pochodzenia roślinnego. Zajrzyjmy zatem do zielnika aptecznego i poznajmy bliżej rośliny, które stały się narzędziem pomysłowych zbrodni, tropionych niestrudzenie przez pannę Marple i Herkulesa Poirot.

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:55

18 - 23 maja YouTube Sałatą w wirusa!!

Prowadzi: Dr hab. Monika Adamczyk-Popławska

Dzięki połączeniu różnych dziedzin: biotechnologii roślin, mikrobiologii, bioinformatyce, biologii molekularnej, genetyce, biochemii i farmakologii czyli biofarmingowi można wykorzystać rośliny do produkcji białek o znaczeniu diagnostycznym, terapeutycznym, klinicznym lub przemysłowym. Jak uzyskać rośliny, które pomogą nam w walce z patogenami takimi jak SARS-Co-V-2? Jakie badania są obecnie prowadzone w tej tematyce? Zapraszamy na prelekcję!

0-100

Bez ograniczeń

06:00-23:55

18 - 23 maja 2021 YouTube "Kargul, podejdź no do płota", czyli stawonożni sąsiedzi w starym grabie.

Prowadzi: Kamil Kisło i Koło Naukowe UW Pan(i) Arthropoda

Stare drzewa imponują ludziom. Czujemy przy nich respekt dla natury, która manifestuje swoją wielkość przez długowieczne rośliny. Bardzo często wiek kojarzy nam się z przemijaniem i utratą wigoru. Nic bardziej mylnego. Stare drzewa tętnią życiem. Są one zamieszkałe przez mnóstwo stawonogów, których interakcje potrafią zadziwić nawet najbardziej doświadczonych przyrodników. Czy chitynoskórni współlokatorzy są dla siebie mili i wyrozumiali, czy może dogadują się jak sąsiedzi ze starej polskiej komedii? Najłatwiej będzie się tego dowiedzieć oglądając film ekipy Pan(i) Arthropoda.

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:55

18 - 23 maja 2021 YouTube Drodzy rodzice, jestem cudzożywny - o niefotosyntetyzujących roślinach i glonach

Prowadzi: Mgr Kacper Maciszewski

Gdy myślimy o roślinach czy glonach, naszym pierwszym skojarzeniem jest bez wątpienia zielony kolor oraz fotosynteza - charakterystyczny dla tych organizmów proces, pozwalający im czerpać energię ze światła słonecznego. Roślinny świat jest jednak pełen "buntowników", którzy porzucili fotosyntezę, aby prowadzić tryb życia bardziej zbliżony do cudzożywnych grzybów, zwierząt czy protistów. Organizmy te zazwyczaj posiadają skomplikowaną historię ewolucyjną, a ich strategie przetrwania w środowisku mogą być niezwykle zróżnicowane. W ramach tego wykładu postaram się przybliżyć Państwu tę wciąż słabo poznaną, "ciemną stronę" fascynującego świata roślin!

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:55

18 - 23 maja 2021 YouTube Stresujące życie roślin

Prowadzą: Dr Danuta Solecka, prof. ucz.

Rośliny to mają rajskie życie: słoneczko nakarmi, ziemia napoi, wiaterek ochłodzi, pszczółka zapyli... Nic, tylko rosnąć, kwitnąć i cieszyć oczy ludzi! Piękna wizja, szkoda, że zupełnie nieprawdziwa. Na rośliny czyha wiele niebezpieczeństw i nie mogą, w przeciwieństwie do ludzi, uciec od tego wszystkiego na Seszele...

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:55

18 - 23 maja 2021 YouTube Algi morskie: farmaceutyk, kosmetyk oraz żywność przyszłości?

Prowadzą: Mgr Kinga Kania, mgr Ewelina Małecka, mgr Aleksandra Urban

Co łączy sushi z Twoim ulubionym szamponem? Co może stanowić alternatywę dla ropy, gazu czy węgla?
Czy istnieje „doskonałe” superfoods?
Na te, oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym filmie dotyczącym alg.
Glony morskie posiadają ogromny potencjał do wykorzystania ich jako produkty nutraceutyczne, kosmetyczne i farmaceutyczne. Zajrzymy w różne zakamarki świata aby poszerzyć wiedzę na temat glonów, zanurkujemy pod powierzchnie wody w celu odkrycia przeróżnych gatunków alg.
Zapraszamy do odkrywania świata glonów wspólnie z nami!

0-100

Bez ograniczeń

Nie

06:00-23:00

18 - 23 maja 2021, YouTube Namaluj własną ilustrację botaniczną!

Prowadzi: Mgr Agata Rogowska

Jeśli jesteście ciekawi, jak namalować własną ilustrację botaniczną, a nie wiecie od czego zacząć i jakich materiałów będziecie potrzebować, ten film rozwieje Wasze wątpliwości. Do dzieła!

0-100

Bez ograniczeń

Nie